Zbyt wysoka temperatura oraz zaduch w sypialni mogą skutecznie utrudnić zrelaksowanie się oraz zmniejszyć jakość snu. Wystarczy jednak nieco obniżyć ilość stopni Celsjusza w pomieszczeniu, aby zyskać znacznie lepszy komfort odpoczynku. Jak tego dokonać? Najlepiej zdecydować się na montaż klimatyzacji do sypialni! Jakie będą jej zalety, jakie urządzenie wybrać oraz w jaki sposób prawidłowo z niego korzystać?
Klimatyzacja w sypialni – najwyższy komfort odpoczynku
Prawidłowa temperatura i wilgotność w sypialni mają ogromny wpływ na nasz komfort wypoczynku. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt gorąco, u zdecydowanej większości osób występują problemy z zaśnięciem, a sen jest przerywany częstymi pobudkami. Z tego względu niezwykle istotne jest utrzymywanie optymalnej temperatury, dostosowanej do indywidualnych preferencji użytkowników wnętrza. Problem nadmiernego gorąca w pokojach niestety narasta z roku na rok. Lata są bowiem coraz cieplejsze, w upalne okresy – dłuższe. W takich chwilach nawet wydajny wentylator umieszczony w pomieszczeniu może nie przynieść spodziewanego efektu. Znacznie lepsze rezultaty można uzyskać, zlecając wyspecjalizowanej firmie montaż klimatyzacji do sypialni! Efektowne urządzenie umożliwi w krótkim czasie uzyskanie przyjemnego chłodu, nie zakłócając snu swoim hałasem oraz pozwalając wypocząć na najwyższym poziomie.
Zalety klimatyzacji w sypialni
Zastanawiają się Państwo, czy posiadanie klimatyzacji w sypialni to dobre rozwiązanie? Jak najbardziej! Przemawiają za nim liczne zalety takiej instalacji. Nowoczesne klimatyzatory pracują wydajnie i energooszczędnie, sprzyjając uzyskaniu i podtrzymaniu optymalnej temperatury bez nadmiernego zużycia energii elektrycznej. Dzięki zaawansowanym technologiom ich działanie jest wyjątkowo ciche – co jest szczególnie istotne w porze nocnej oraz w sypialniach osób, które nie umieją odpoczywać przy nadmiernym hałasie. Wbudowane filtry na bieżąco oczyszczają powietrze, usuwając z niego pyłki, kurz, alergeny i drobnoustroje. Jest to ważna cecha w mieszkaniach, z których korzystają alergicy, dzieci czy osoby wyjątkowo podatne na infekcje. Opcja sterowania za pośrednictwem pilota lub WiFi wyeliminuje konieczność wstawania z łóżka w celu ustawienia parametrów pracy urządzenia. Warto wspomnieć także o funkcji ogrzewania – niezwykle przydatnej w przejściowym sezonie, w którym potrzebne jest nie schładzanie, lecz zwiększenie temperatury w pomieszczeniu.
Jaki klimatyzator wybrać do sypialni?
Na rynku dostępne są zróżnicowane rodzaje klimatyzatorów o odmiennych parametrach. Jak zatem dobrać rozwiązanie odpowiednie do sypialni? Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki całokształt ma przybrać instalacja chłodząca w mieszkaniu. Jeśli chcą Państwo wygodnie sterować temperaturą wyłącznie w pokoju do snu, odpowiedni będzie prosty system typu split, złożony z jednej jednostki wewnętrznej i agregatu. Klimatyzacja ma chłodzić więcej pomieszczeń? W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na układ multisplit, umożliwiający indywidualne sterowanie temperaturą w każdym pokoju. Jeżeli w Państwa sypialni przewidziano podwieszany sufit, warto rozważyć klimatyzację kasetonową. A może w pomieszczeniu znajduje się niezagospodarowana wnęka pod oknem? W takim miejscu świetnie sprawdzi się nowoczesny model przypodłogowy, zamontowany w miejscu tradycyjnego grzejnika.
Gdzie zamontować klimatyzację w sypialni?
Prawidłowo dobrana lokalizacja klimatyzatora do sypialni ma duże znaczenie dla komfortu jego eksploatacji. Nie powinien on znajdować się bezpośrednio nad łóżkiem, fotelem czy kanapą. Wydmuchiwanie przez niego zimnego powietrza wprost na ludzi może bowiem skutkować nadmiernym wychłodzeniem organizmu, a w konsekwencji – chorobą. W bliskim sąsiedztwie urządzenia nie mogą znajdować się firanki i zasłony ani meble, które mogłyby zakłócać optymalny obieg powietrza. Najlepiej zatem zamontować klimatyzator nad drzwiami do sypialni bądź pod sufitem naprzeciwko łóżka. W doborze optymalnego umiejscowienia pomogą specjaliści odpowiedzialni za wykonanie instalacji chłodzącej w pomieszczeniu.
Jak poprawnie korzystać z klimatyzacji w sypialni?
Nie tylko samo miejsce montażu ma wpływ na zadowolenie z posiadanej klimatyzacji w sypialni. Ogromne znaczenie ma również jej prawidłowa eksploatacja. Podstawą jest tutaj ustawianie optymalnej temperatury, która powinna być o około 5-7 stopni mniejsza niż ta panująca poza budynkiem. Ustawianie zbyt niskich wartości może niestety łatwo doprowadzić do schorzeń górnych dróg oddechowych, stąd niezbędne jest zachowanie pewnej ostrożności podczas korzystania z instalacji. Nie należy tworzyć zbyt dużej różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniem schładzanym i nieschładzanym. Może to bowiem powodować nadmierny dyskomfort podczas przemieszczania się po mieszkaniu. Należy zadbać o to, aby zimne powietrze nie było wydmuchiwane bezpośrednio w stronę łóżka i przebywających na nim osób. Warto także pamiętać o systematycznej konserwacji instalacji – jej czyszczeniu i wymianie filtrów. Dzięki temu dystrybuowane powietrze zachowa najwyższą jakość, nie wywołując podrażnień skóry oraz dróg oddechowych.