Jednostka zewnętrzna to integralny element instalacji klimatyzacyjnej. Odpowiedzialna za usuwanie ciepłego powietrza z wnętrz, ma ogromny wpływ na wydajną pracę całego układu. Jak sama nazwa wskazuje, musi ona zostać zamontowana na zewnątrz budynku. Gdzie będzie optymalne dla niej miejsce oraz czym sugerować się podczas jego wyboru?
Czym jest jednostka zewnętrzna klimatyzatora?
Jednostka zewnętrzna klimatyzacji – zamiennie nazywana skraplaczem – to jeden z najważniejszych podzespołów całego systemu. Nie ma tutaj znaczenia, czy zdecydujesz się na układ typu split czy multisplit – jest ona obligatoryjnym elementem każdej instalacji chłodzącej. Jednostka zewnętrzna jest wyposażona w sprężarkę, zawór rozprężny, skraplacz oraz wentylator. Za pomocą rur, instalacji freonowych i elektrycznych łączy się z jedną lub kilkoma jednostkami wewnętrznymi (parownikami). Jej rolą jest oddawanie ciepła do otoczenia – niezbędne dla niezakłóconej pracy instalacji. Aby było to możliwe, skraplacz i parowniki muszą zostać zamontowane w optymalnej odległości od siebie, którą najlepiej określą specjaliści na co dzień zajmujący się montażem klimatyzacji.
W jakim miejscu zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?
Wytypowanie idealnego miejsca pod montaż klimatyzacji to nie lada wyzwanie. Wybierając lokalizację jednostki zewnętrznej, należy mieć na uwadze zarówno kwestie estetyczne, jak i rodzaj okolicznej zabudowy oraz zagadnienia formalno-prawne. Skraplacz możesz zamontować w takich miejscach, jak:
- gzyms budynku,
- szeroki parapet,
- balkon,
- elewacja,
- dach – pod warunkiem, że jest on płaski lub spadzisty i wykonany zostanie specjalny stelaż pod jednostkę,
- teren wokół budynku – na bloczkach betonowych lub przygotowanym do tego celu fundamencie.
Pamiętaj! Jeśli mieszkasz w obiekcie wielorodzinnym (np. bloku czy kamienicy) i skraplacz ma zostać zamontowany na części wspólnej budynku, musisz uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej na usytuowanie urządzenia na elewacji czy gzymsie. Jeżeli natomiast jednostka zewnętrzna ma być umieszczona na balkonie, nie ma obowiązku posiadania takiej zgody.
Jak wybrać optymalne miejsce montażu jednostki zewnętrznej klimatyzatora?
Wiesz już, w jakim miejscu zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzacji split lub multisplit. Jednocześnie nie każda z wyżej wymienionych lokalizacji może okazać się dobrym wyborem. Należy bowiem uwzględnić jeszcze takie czynniki, jak:
- odległość od źródeł ciepła, pary czy łatwopalnych gazów – skraplacz nie może znajdować się zbyt blisko nich,
- bezpośrednie, intensywne nasłonecznienie, które może negatywnie wpływać na sprawność urządzenia,
- ekspozycja na gwałtowne zjawiska atmosferyczne, np. wiatr, ulewy czy grad, na które nie należy narażać jednostki zewnętrznej,
- wpływ na estetykę budynku i spokój sąsiadów,
- odległość od okien pomieszczeń przeznaczonych do odpoczynku,
- obszar w pobliżu podjazdów i chodników, nad którymi nie należy montować skraplacza.
Trzeba pamiętać, że jednostka zewnętrzna generuje specyficzne dźwięki, mogące wpływać na komfort osób przebywających w pobliżu. Z tego względu najlepiej zlokalizować ją w ustronnym miejscu, gdzie nie będzie ona przeszkadzać domownikom ani użytkownikom sąsiednich posesji. Na szczęście producenci nowoczesnej klimatyzacji przykładają coraz większą wagę do minimalizacji wytwarzanego hałasu, dzięki czemu praca skraplacza staje się coraz mniej kłopotliwa dla domowników i sąsiadów.
Odległość jednostki zewnętrznej od podłoża – jaka będzie prawidłowa?
Jednym z najważniejszych czynników podczas montażu skraplacza na dachu lub elewacji jest jego odległość od podłoża (ściany bądź pokrycia dachowego). Wpływa ona na efektywność działania urządzenia, jego wentylację oraz możliwość łatwego dostępu podczas okresowych przeglądów i serwisu. Wartość ta może nieco różnić się, w zależności od modelu jednostki zewnętrznej, rodzaju klimatyzacji czy wymagań samego producenta. Przykładowe odległości skraplacza od podłoża mogą wyglądać następująco:
- 20-30 cm przestrzeni z przodu urządzenia, które pozwolą na optymalny przepływ powietrza i odprowadzanie ciepła z wnętrza.
- 50-60 cm odległości po bokach, między skraplaczem a ścianą lub połacią dachu. Taka przestrzeń jest niezbędna ze względu na wentylację oraz dostęp w czasie konserwacji.
- 10-20 cm wolnego miejsca z tyłu jednostki zewnętrznej, które pozwoli na swobodną cyrkulację powietrza oraz umożliwi niezbędne czynności serwisowe.
Jeśli skraplacz ma zostać ustawiony na gruncie, niezbędne jest zachowanie odległości co najmniej 30-40 cm od poziomu terenu. Taka przestrzeń zminimalizuje ryzyko ochlapywania go przez uderzający o podłoże deszcz czy zalegania śniegu na obudowie. Ograniczy także możliwość przypadkowych uszkodzeń mechanicznych, jakie mogą zdarzyć się na skutek pielęgnacji przylegającego do urządzenia trawnika czy kostki brukowej.
Czy obudowanie jednostki zewnętrznej klimatyzacji to dobry pomysł?
Dla wielu właścicieli domów i obiektów firmowych estetyka budynku jest bardzo ważnym zagadnieniem. Nawet nowoczesna jednostka zewnętrzna może nieco zakłócać wygląd budynku, stąd część osób decyduje się na zastosowanie specjalnej obudowy. Skutecznie poprawia ona estetykę skraplacza, zapewniając sprawny przepływ powietrza oraz chroniąc urządzenie przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Dedykowane do tego celu osłony przyjmują różną postać – mogą zostać wykonane z drewna lub metalu o zróżnicowanej kolorystyce, którą łatwo dopasować m.in. do odcienia elewacji czy dachu. Jeśli do tej pory nie zdecydowałeś się na montaż klimatyzacji z obawy o pogorszenie wyglądu obiektu – teraz możesz już zamówić wydajną instalację chłodzącą nie bojąc się spadku estetyki swojego domu lub budynku firmowego.
Bezpieczny montaż jednostki zewnętrznej – tylko z pomocą specjalistów
Z uwagi na fakt, iż skraplacz instalacji chłodzącej jest zazwyczaj montowany na pewnej wysokości – jego zamocowanie na elewacji czy dachu warto powierzyć specjalistom. Posiadają oni bowiem niezbędne narzędzia, a nierzadko korzystają także z profesjonalnych podnośników umożliwiających bezpieczne prowadzenie prac ponad ziemią. Doradzą również, w jakim miejscu najlepiej zawiesić jednostkę zewnętrzną, aby jej praca była wydajna – a samo urządzenie jak najmniej narażone na kontakt z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Jeżeli interesuje Cię wykonanie instalacji klimatyzacyjnej, nie czekaj i już dziś skontaktuj się z nami w celu omówienia szczegółów.