Wysokie temperatury w pomieszczeniach potrafią doskwierać nie tylko dorosłym. Także i dzieci źle znoszą upały, gorzej śpiąc, mając trudności z koncentracją oraz obniżony nastrój. W takiej sytuacji pomocna może okazać się klimatyzacja w pokoju dziecięcym. Czy będzie ona jednak bezpieczna? W jaki sposób prawidłowo z niej korzystać, gdzie ją umieścić oraz jak dobrać najlepsze urządzenie chłodzące?
Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla dzieci?
Klimatyzacja jest instalacją bezpieczną dla osób w każdym wieku – o ile tylko jest prawidłowo użytkowana. Wystarczy dbać o jej stan techniczny oraz rozsądnie ustawiać parametry pracy, aby pozytywnie wpływała na stan zdrowia i nastrój każdego domownika. Z tego względu można bez obaw zamontować ją także w pokoju dziecka.
Z klimatyzacji można korzystać w obecności pociech w każdym wieku – w tym także noworodków czy niemowląt. Pamiętajmy jednak o systematycznej kontroli samopoczucia dziecka oraz zadanych ustawień temperatury, nie dopuszczając do nadmiernego wychłodzenia małego organizmu. Dzięki temu zyskamy pewność, że instalacja będzie bezpieczna i zdrowa, pomagając ograniczać ilość infekcji czy alergii u pociechy oraz zapewniając jej optymalny komfort termiczny przez cały rok.
Jak używać klimatyzacji w pokoju dziecięcym?
Małe dzieci wykazują się sporą wrażliwością na nieodpowiednie warunki w pomieszczeniach. Gdy przebywają w zbyt chłodnych wnętrzach, łatwiej przeziębiają się i chorują. Ich pobyt w zbyt wysokiej temperaturze wiąże się natomiast z pogorszonym samopoczuciem, trudnością w skupieniu oraz zrelaksowaniu się. Nie bez znaczenia jest także jakość samego powietrza w pokoju dziecka. Obecne w nim drobnoustroje i alergeny mogą bowiem przyczyniać się do rozwoju chorób układu oddechowego. Najlepszym sposobem na zapewnienie dzieciom idealnego mikroklimatu jest montaż klimatyzacji.
Używając instalacji chłodzącej w pokoju kilkulatka bądź młodzieżowym, najlepiej ustawić temperaturę na poziomie 21-24 stopni Celsjusza. Ostateczna wartość będzie zależeć od indywidualnych preferencji małego mieszkańca. Różnica pomiędzy temperaturą w pokoju dziecka i pozostałych pomieszczeniach w mieszkaniu nie powinna przekraczać 5-6 stopni Celsjusza. Bardzo ważną kwestią jest prawidłowe ustawienie kierunku nadmuchu z urządzenia. Zimne powietrze nie może być ukierunkowane na łóżko, biurko czy fotel, w którym często spędza czas pociecha, ponieważ może grozić to jej nadmiernym wyziębieniem.
Aby instalacja była bezpieczna w codziennej eksploatacji, nie można zapominać o jej regularnych przeglądach i serwisie klimatyzacji. Czyste filtry i podzespoły mają bowiem ogromny wpływ na jakość dystrybuowanego powietrza, nie dopuszczając do krążenia w nim pleśni i grzybów, wirusów i bakterii, a także kurzu, alergenów i smogu.
Gdzie umieścić klimatyzację w pokoju dziecka?
Miejsce montażu klimatyzacji w pokoju dziecka powinno być starannie przemyślane. Dzięki temu unikniemy problemu wydmuchiwania zimnego powietrza bezpośrednio w stronę kilkulatka lub nastolatka. Gdzie zatem najlepiej zamocować urządzenie?
Idealnym miejscem będzie przestrzeń pomiędzy drzwiami do pokoju a sufitem. W takiej lokalizacji zazwyczaj nie ma elementów wyposażenia (np. mebli czy półek), które mogłyby zakłócać obieg powietrza w pomieszczeniu. Warto przemyśleć także umieszczenie urządzenia na ścianie ponad oknem lub w jego pobliżu – pod warunkiem, że obok nie znajduje się łóżko ani biurko dziecka.
Najlepsze klimatyzatory do pokoju dziecięcego
W sprzedaży dostępna jest szeroka gama nowoczesnych klimatyzatorów, które doskonale sprawdzą się w pokoju dziecka. Przeglądając oferowane na rynku rozwiązania, dobrze będzie zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:
- Tryby pracy, czyli chłodzenie, grzanie czy wentylowanie – które pomogą zapewnić optymalny mikroklimat przez cały rok.
- Praktyczne funkcje, takie jak eko czy tryb nocny, dzięki którym codzienna eksploatacja będzie maksymalnie komfortowa i energooszczędna.
- Oczyszczanie i jonizowanie powietrza oraz możliwe do zastosowania filtry, które pozwolą wyeliminować różnego rodzaju zanieczyszczenia.
- Opcja sterowania za pośrednictwem aplikacji, która ułatwi kontrolowanie parametrów pracy oraz zdalną zmianę ustawień.
- Typ jednostki oraz jej moc, które powinny być dopasowane do wielkości pomieszczenia oraz planowanego miejsca montażu.
W przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy i doświadczenia specjalistów, oferujących montaż klimatyzacji. Posiadają oni bowiem odpowiednią wiedzę, dzięki której pomogą w doborze najlepszego urządzenia, uwzględniając potrzeby dziecka oraz budżet przeznaczony na realizację przedsięwzięcia.