Wentylacja to system, który jest niezbędny w każdym obiekcie mieszkalnym i użytkowym. Prawidłowo wykonana instalacja wentylacyjna do domu znacząco poprawia mikroklimat we wnętrzach, ułatwiając zachowanie optymalnej temperatury i wilgotności oraz usuwając szkodliwe mikroorganizmy, alergeny czy kurz. Aby jednak zapewniała ona najwyższą jakość powietrza, niezbędne jest odpowiednie dbanie o nią. O jakich czynnościach powinniśmy pamiętać, posiadając w swoim domu wentylację?
Przegląd i serwis wentylacji
W celu podtrzymania optymalnej wydajności i energooszczędności instalacji, przynajmniej raz do roku należy przeprowadzać kontrolę i serwis wentylacji. Podczas systematycznych przeglądów pracownicy firmy demontują klapy rewizyjne oraz oceniają stan kanałów i central. Badają poziom zanieczyszczeń oraz kontrolują drożność i szczelność systemu. W razie zauważenia nieprawidłowości mogą oni zalecić serwis wentylacji. Obejmuje on czyszczenie wybraną metodą, dezynfekcję i odgrzybianie kanałów oraz weryfikację efektów i ewentualne ponowne ustawienie parametrów pracy. Warto wiedzieć, że utrzymanie właściwego stanu wentylacji jest regulowane przepisami prawa. Można przytoczyć tu między innymi zapisy Prawa Budowlanego, jak i Rozporządzeń Ministra Infrastruktury czy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z zaniedbaniem wentylacji, warto nawiązać współpracę w firmą oferującą montaż wentylacji, jej serwis i czyszczenie.
Czyszczenie wentylacji
Brak regularnego czyszczenia wentylacji negatywnie wpływa na wiele aspektów jej eksploatacji. Nagromadzone w przewodach zanieczyszczenia są wdmuchiwane do pomieszczeń, a następnie absorbowane przez nasz układ oddechowy. W konsekwencji mogą prowadzić do schorzeń górnych dróg oddechowych, alergii, jak również pogorszenia stanu wzroku czy skóry. Ponadto nieserwisowana wentylacja staje się znacznie mniej wydajna. Pobiera większą ilość energii elektrycznej, jednocześnie wykazując trudności w utrzymaniu pożądanej temperatury. Jeżeli chcemy wyeliminować niedogodności związane ze znacznym zabrudzeniem instalacji, zdecydujmy się na czyszczenie wentylacji. W tym celu nawiążmy współpracę ze specjalistami, którzy dobiorą najlepszą metodę konserwacji systemu.
Metody czyszczenia wentylacji
Pierwszą z technik używanych podczas czyszczenia wentylacji jest wykorzystywanie sprężonego powietrza. Odpowiednia do niezbyt zabrudzonych instalacji, pozwala na szybkie usunięcie nagromadzonych osadów. Podobny efekt można uzyskać, stosując odciąg zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych. Za pomocą ssawek, wentylatora, urządzenia oczyszczającego powietrze i wyrzutni usuwane są pyły obecne w układzie. Jeżeli system jest zbudowany z kanałów o dużej średnicy, specjaliści mogą przeprowadzić jego czyszczenie na sucho za pomocą odkurzacza. Użycie tej metody jest możliwe jedynie w przypadku instalacji posiadających pełny dostęp do każdego zakamarka. Profesjonaliści często decydują się na czyszczenie wentylacji za pomocą szczotek obrotowych zasilanych elektrycznie lub pneumatycznie., usuwających nagromadzony osad w sposób mechaniczny. W przypadku znacznego zanieczyszczenia, konieczne może okazać się czyszczenie na mokro z użyciem wody lub pary wodnej, a niekiedy również odpowiednich środków chemicznych. Pozwoli ono na pozbycie się tłuszczowych i przemysłowych osadów, opornych na mechaniczne szczotkowanie czy działanie sprężonego powietrza.
Korzyści z konserwacji wentylacji
Dbałość o posiadaną instalację wentylacyjną powinna stać się dobrym nawykiem każdego właściciela budynku. Regularne przeglądy i serwisowanie systemu umożliwiają dystrybucję czystego i świeżego powierza, poprawiającego nasze samopoczucie i stan zdrowia. Pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób i przykrych dolegliwości, jak również usterek czy pożaru instalacji. Dodatkowo systematyczny serwis wentylacji sprawia, że pracuje ona z optymalną wydajnością, nie generując nadmiernych rachunków za energię elektryczną. Dzięki temu przez wiele lat pozostaje ekonomicznym układem w każdym budynku, mającym niebagatelny wpływ na komfort jego eksploatacji.
Przeglądy, serwis i czyszczenie wentylacji to podstawowe prace, o jakich należy pamiętać, posiadając wspomnianą instalację. Warto przy tym każdorazowo zlecać je doświadczonym specjalistom. Posiadają oni niezbędną wiedzę oraz narzędzia, aby w szybki i skuteczny sposób przeprowadzić konserwację systemu, wydłużając jego żywotność oraz podtrzymując optymalną efektywność.