Posiadasz w swoim domu klimatyzację? A może dopiero planujesz jej montaż? W każdej z tych sytuacji nie należy zapominać o regularnym odgrzybianiu instalacji. Takie działanie umożliwi zachowanie jej w optymalnej kondycji oraz pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w pomieszczeniu – pozwalając czerpać maksimum korzyści z eksploatacji systemu chłodzącego. Kiedy wskazane jest odgrzybianie, jak je przeprowadzić oraz jakie metody warto zastosować?
Kiedy niezbędne jest odgrzybianie klimatyzacji?
Wilgoć osadzająca się w instalacji chłodzącej tworzy doskonałe środowisko do rozwoju grzybni i mikroorganizmów. Oznaką ich pojawienia się będzie nieprzyjemny zapach z wydobywający się z urządzenia. Oddychanie powietrzem, w którym unoszą się drobnoustroje, jest wyjątkowo niekorzystne dla zdrowia – prowadząc do wielu poważnych chorób oraz gorszego samopoczucia. Z tego względu dobrym nawykiem każdego użytkownika powinno stać się systematyczne czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji. Zalecamy, aby przeprowadzać je przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku – przed rozpoczęciem gorącego sezonu oraz po jego zakończeniu.
Odgrzybianie klimatyzacji – samodzielnie czy z pomocą specjalisty?
Choć czyszczenie obudowy jednostek wewnętrznych jest wyjątkowo proste, to już staranna konserwacja wewnętrznych elementów parownika stanowi problem dla zdecydowanej większości posiadaczy klimatyzacji split i multisplit. Wymaga ona bowiem zdjęcia obudowy, a nierzadko również demontażu pewnych elementów urządzenia. Jak zatem efektywnie przeprowadzić serwis i odgrzybianie klimatyzatora? Najlepiej zlecić go profesjonalistom! Powierzchowne umycie poszczególnych elementów bądź stosowanie nieodpowiednich środków chemicznych może bowiem nie przynieść spodziewanego skutku, a nawet negatywnie wpłynąć na zdrowie osoby podejmującej się samodzielnej konserwacji systemu chłodzącego bez zastosowania niezbędnych rękawic, okularów czy maski ochronnej. Fachowcy natomiast są w stanie wyczyścić i odkazić całą instalację nie tylko skutecznie, ale także bezpiecznie – zarówno dla siebie samych, jak i użytkowników budynku.
Metody odgrzybiania klimatyzacji
Istnieją różne sposoby, które umożliwiają zlikwidowanie niebezpiecznych mikroorganizmów z wnętrza instalacji klimatyzacyjnej. Pierwszym z nich jest zastosowanie ultradźwięków, często wykorzystywanych przez profesjonalistów. Metoda ta polega na rozpyleniu za pośrednictwem ultradźwięków specjalnego płynu. Przyjmuje on postać mgiełki, skutecznie docierającej do wszystkich zakamarków klimatyzatora i eliminującej drobnoustroje. Drugi sposób odgrzybiania klimatyzacji to jej ozonowanie. Wytworzony przez urządzenie ozon posiada właściwości utleniające, likwidując grzyby, pleśń, bakterie i nieprzyjemne zapachy. Kolejną z metod jest użycie odpowiednich środków chemicznych w postaci piany lub aerozolu. Zaaplikowane do wnętrza parownika i na tacę skroplin, pomagają usunąć osad i drobnoustroje, dezynfekując układ klimatyzacyjny. Każdorazowo należy upewnić się, czy wybrane środki są dedykowane do posiadanego rodzaju klimatyzacji.
Zapobieganie pojawianiu się grzybów w instalacji chłodzącej
Prócz niezbędnych przeglądów i odgrzybiania klimatyzacji, każdy jej użytkownik może wcielić w życie także działania minimalizujące ryzyko pojawienia się mikroorganizmów w systemie chłodzącym. Mowa tu między innymi o regularnym czyszczeniu filtrów i ich wymianie przynajmniej raz na trzy miesiące. Warto od czasu do czasu skontrolować stan uszczelek i upewnić się, czy nie wystąpiły oznaki zawilgocenia. Zainstalowanie efektywnego układu odprowadzania skroplin pozwoli skutecznie usuwać wilgoć z wnętrza instalacji – pozwalając uniknąć zjawiska jej gromadzenia. Wartym uwagi pomysłem będzie także zamontowanie systemu dezynfekcji UV, odpowiedzialnego za eliminowanie bakterii i grzybów.
Odgrzybianie klimatyzacji domowej to jeden z najistotniejszych aspektów jej bieżącej eksploatacji. Regularnie prowadzona dezynfekcja niszczy różnego rodzaju patogeny, grzyby i pleśnie, które negatywnie wpływają na jakość dystrybuowanego powietrza. Zrealizowana przez specjalistów dysponujących odpowiednim sprzętem i środkami chemicznymi sprawi, że bieżące korzystanie z systemu chłodzącego będzie bezpieczne nawet dla wrażliwych alergików czy dzieci, a w powietrzu będzie unosić się przyjemny zapach.