Większość osób zainteresowanych montażem klimatyzacji w swoim domu lub firmie bierze głównie pod uwagę jej właściwości chłodzące. Jednocześnie mało kto pamięta, że taki system jest również odpowiedzialny za staranną filtrację powietrza. Zależnie od wybranego modelu danego producenta, może on posiadać zróżnicowaną liczbę filtrów oczyszczających powietrze nawiewane do pomieszczenia.
Jak działają filtry w klimatyzatorze?
Nowoczesne modele klimatyzatorów – prócz niezbędnego filtra powietrza – coraz częściej posiadają także inne, zaawansowane filtry jako element standardowego wyposażenia. Podstawowy filtr powietrza zabezpiecza parownik przed osadzaniem się kurzu na jego lamelkach. Chroni także przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do wymiennika, które mogłyby obniżyć jego wydajność oraz stanowić doskonałe siedlisko do rozwoju bakterii czy grzybów. Wysokiej klasy urządzenia mogą być dodatkowo zaopatrzone w inne typy filtrów, gwarantujących kompleksowe oczyszczanie i uzdatnianie powietrza. Jakie ich rodzaje możemy posiadać w swoim klimatyzatorze?
Aktywny filtr węglowy
Aktywny filtr węglowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów filtracji stosowanych w klimatyzatorach. Cechuje się wysoką skutecznością w eliminacji kurzu i pyłków, przynosząc znaczącą ulgę alergikom i astmatykom. Dodatkowo usuwa groźne dla zdrowia związki chemiczne – benzen, amoniak i formaldehyd, gwarantując lepsze samopoczucie każdego dnia.
Aktywny filtr elektrostatyczny
Aktywny filtr elektrostatyczny – czyli inaczej jonizator powietrza – jest odpowiedzialny za eliminację szkodliwych bakterii. Wytwarza on ujemne jony otaczające drobnoustroje lub inne niebezpieczne substancje, następnie przyciągając je do filtra elektrostatycznego i skutecznie unieszkodliwiając,
Filtr antybakteryjny
Filtr antybakteryjny to prosty w budowie, a zarazem najbardziej skuteczny element odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza z bakterii. Obecne w nim substancje bakteriobójcze wpływają na spowolnienie metabolizmu drobnoustrojów, ograniczając ich zdolność do namnażania się i regeneracji, a tym samym eliminując je z otoczenia.
Filtr z jonami srebra
Filtr z jonami srebra to efektywna metoda eliminacji drobnoustrojów z powietrza obecnego w pomieszczeniu. Zawarte w nim jony srebra silnie przyciągają wszelkie patogeny, a zarazem cechują się mocnym działaniem antybakteryjnym, równie skutecznie likwidując różnego rodzaju mikroorganizmy.
Filtr fotokatalityczny
Filtry fotokatalityczne z wysoką zawartością dwutlenku tytanu są najczęściej spotykane w klimatyzatorach montowanych w obiektach przemysłowych lub laboratoriach. Niezawodnie zwalczają bakterie oraz groźne tlenki azotu, a dodatkowo neutralizują opary amoniaku, formaldehydu i kwasu octowego.
Filtr katechinowy
Filtry katechinowe stworzone na bazie zielonej herbaty cechują się właściwościami utleniającymi i sterylizującymi. Mogą neutralizować bakterie i wirusy oraz szkodliwe związki obecne w dymie papierosowym. Są odpowiedzialne za świeży zapach i wysoki poziom czystości powietrza.
Aby filtry obecne w klimatyzatorze zapewniały najwyższą skuteczność działania, niezbędne jest ich regularne serwisowanie. Systematycznie czyszczone lub wymieniane, gwarantują maksymalną efektywność, pozytywnie wpływając na dobre samopoczucie i stan zdrowia wszystkich użytkowników korzystających z systemu chłodzącego. Profesjonalną konserwację wszystkich filtrów warto zlecić specjalistycznej firmie, która będzie prowadzić okresowe przeglądy całej instalacji klimatyzacyjnej.