Profesjonalny montaż to podstawa, jeżeli zależy nam na wydajnej i możliwie bezawaryjnej eksploatacji systemu chłodzącego. Staranny projekt oraz fachowe wykonanie całej instalacji pomaga bowiem ograniczyć ryzyko usterek, pozwalając cieszyć się optymalną temperaturą przez cały rok. Jednocześnie nawet najbardziej nowoczesne klimatyzatory – podobnie jak inne urządzenia elektryczne – niekiedy mogą przestać działać, zmuszając nas do pilnego wezwania serwisu. Jakie są najczęstsze rodzaje awarii klimatyzatorów i czym są one spowodowane?
Słaba wydajność klimatyzacji
Czasami zdarza się, że system klimatyzacji nie zapewnia pożądanego obniżenia temperatury w upalne dni, a jego ogólna wydajność maleje. Przyczyną takiego stanu zazwyczaj będzie niski poziom czynnika chłodniczego w układzie. W takim przypadku konieczne będzie wezwanie specjalistycznego serwisu, który sprawdzi szczelność instalacji oraz uzupełni ilość czynnika. Powodem pogorszonego działania klimatyzatora może być również zanieczyszczenie filtra powietrza, generujące konieczność jego wyczyszczenia lub wymiany. Brudny element może skutkować obniżeniem jakości powietrza w pomieszczeniu, wywołując gorsze samopoczucie, problemy zdrowotne, a w skrajnych sytuacjach – nawet usterkę instalacji chłodzącej.
Wyciekanie wody z instalacji
System klimatyzacyjny schładzając powietrze jednocześnie osusza je z nadmiaru wilgoci. Na skutek pracy klimatyzatora skroplona para wodna przemieszcza się do tacy ociekowej, a następnie do kanalizacji. Niekiedy może zdarzyć się, że z instalacji chłodzącej zacznie wyciekać woda. Jest to spowodowane zanieczyszczeniem i niedrożnością przewodów odprowadzających skroploną parę wodną. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy zadbać o regularne serwisowanie klimatyzacji, które uchroni jej przewody przed zatkaniem.
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji
W trakcie działania klimatyzacji na tacy ociekowej oraz chłodnicy gromadzą się skropliny. Nieregularnie usuwane mogą stać się miejscem rozwoju bakterii, grzybów i pleśni. Takie biologiczne zanieczyszczenia będą źródłem nieprzyjemnych zapachów z klimatyzatora, dodatkowo negatywnie wpływając na zdrowie domowników. Aby wyeliminować ten problem, wystarczy systematycznie kontrolować stan instalacji oraz prowadzić jej konserwację. Dzięki temu wszystkie elementy pozostaną czyste, nie tworząc środowiska sprzyjającego rozwojowi niepożądanych drobnoustrojów.
Uszkodzenie wentylatora jednostki zewnętrznej
Jednostka zewnętrzna zamontowana na elewacji budynku nieustannie ulega oddziaływaniu czynników atmosferycznych – mrozu, upałów czy opadów deszczu. Ponadto jest ona narażona na szkodliwą działalność owadów, ptaków lub innych zwierząt. W niektórych sytuacjach takie przyczyny mogą wywołać usterkę wentylatora, a w konsekwencji – przegrzanie lub uszkodzenie silnika sprężarki. To łatwa do zdiagnozowania awaria, objawiająca się wysoką temperaturą śmigła oraz jego unieruchomieniem nawet po włączeniu. Aby ją usunąć, konieczne będzie wezwanie profesjonalnego serwisu.
Częste włączanie i wyłączanie się sprężarki
Jeżeli sprężarka w naszym systemie klimatyzacyjnym włącza się częściej niż zazwyczaj, może to oznaczać zbyt niską ilość czynnika chłodzącego. Przeoczenie lub zbagatelizowanie takiego objawu w skrajnych przypadkach może doprowadzić do trwałego uszkodzenia sprężarki. Tymczasem wystarczy skorzystać z pomocy specjalisty, który uzupełni poziom chłodziwa, ponownie przywracając instalacji optymalną sprawność i zmniejszając ryzyko jej zniszczenia.
Brak możliwości włączenia klimatyzatora
W trakcie bieżącej eksploatacji klimatyzacji może zdarzyć się, że nie będziemy mogli włączyć urządzenia. W takiej sytuacji warto wymienić baterię w bezprzewodowym pilocie oraz skontrolować stan bezpieczników w rozdzielni, które mogły zostać wybite. Jeżeli pomimo tych czynności nadal nie ma możliwości uruchomienia instalacji, dobrze będzie sprawdzić, czy wyświetlacz lub diody klimatyzatora nie wskazują błędu. Informację, co oznacza kod usterki, znajdziemy w instrukcji urządzenia. Będzie ona także wskazówką dla nas, czy konieczna jest pomoc specjalisty w celu naprawy awarii.
Choć klimatyzacja to system, który stosunkowo rzadko ulega awariom, niekiedy i w naszym domu może zdarzyć się jego usterka. Na szczęście w większości przypadków z pomocą specjalisty możliwa będzie jej naprawa już na jednej wizycie. Dzięki temu w krótkim czasie będziemy mogli ponownie cieszyć się sprawną i wydajnie działającą instalacją chłodzącą, gwarantującą nam niezbędny komfort termiczny.