System klimatyzacji w domu jednorodzinnym bądź budynku firmowym jest niezwykle przydatny zarówno w sezonie letnim, jak i przejściowym. Zapewnia dający wytchnienie chłód, ułatwiając komfortowy relaks, pełnienie obowiązków zawodowych czy codziennych czynności. Aby działał on wydajnie i nie generował dużych kosztów eksploatacji, jego montaż warto powierzyć specjaliście. Kiedy zatem jest najlepszy moment na wykonanie instalacji chłodzącej w obiekcie?
Montaż klimatyzacji w nowo powstającym budynku
By montaż klimatyzacji był maksymalnie bezinwazyjny i uproszczony, warto zdecydować się na niego już na etapie budowy obiektu. W budynku będącym w stanie surowym zamkniętym rury chłodnicze, system odprowadzania skroplin, sterowania oraz zasilania mogą być rozprowadzone równocześnie z instalacją elektryczną i hydrauliczną. Zamontowanie tych elementów jeszcze przed tynkami wyeliminuje konieczność ich kucia, zmniejszając czasochłonność prac, a zarazem potrzebę ponownego wykonywania tynku w miejscu ułożenia przewodów i kabli. Sam montaż końcowy jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznych nawiewów zostanie natomiast przeprowadzony po zakończeniu ostatecznych prac, takich jak malowanie ścian i elewacji. Tak wcześnie zaplanowana i wykonana instalacja umożliwi estetyczne ukrycie większości jej elementów oraz precyzyjne wykończenie zlokalizowanego wokół nich obszaru. Dodatkowo prowadzenie czynności w niezamieszkałym budynku nie wpływa negatywnie na komfort jego przyszłych mieszkańców oraz niweluje ewentualne ryzyko uszkodzenia sprzętów i mebli, znacząco ułatwiając pracę instalatorów.
Instalacja klimatyzacji w istniejącym obiekcie
Nieco bardziej skomplikowanym i wymagającym procesem jest montaż klimatyzacji w już istniejących budynkach. Otynkowane i pomalowane ściany, elewacje czy sufity utrudniają rozprowadzenie poszczególnych elementów instalacji bez ryzyka ich uszkodzenia. W takiej sytuacji możliwe są trzy wyjścia. Jednym z nich jest zamontowanie systemu powiązane z generalnym remontem, który pozwoli ukryć jego mniej estetyczne fragmenty, takie jak rury chłodnicze, przewody i kable. Możliwe jest także zainstalowanie klimatyzacji bez nadmiernej ingerencji w konstrukcję ścian i sufitów, połączone jednocześnie z osłonięciem jej elementów za pomocą kolorowych korytek, zlokalizowanych na elewacji budynku. Nieco mniej kłopotliwym rozwiązaniem jest również rozprowadzenie systemu po nieużytkowym poddaszu, dzięki czemu nie będzie on widoczny w mieszkalnej części budynku. Oprócz konieczności większej ingerencji w konstrukcję obiektu, montaż instalacji w codziennie użytkowanych pomieszczeniach może nieco utrudniać funkcjonowanie domowników w czasie prowadzonych prac. Z tego względu najlepiej wykonywać go w chwili, gdy możliwe jest przynajmniej czasowe opuszczenie wnętrz przez mieszkańców.
Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym lub firmie to proces, który zazwyczaj wymaga pewnej ingerencji w konstrukcję budynku. Chcąc zminimalizować uszkodzenia ścian lub sufitów, warto przeprowadzić go jeszcze na etapie budowy. W już istniejącym obiekcie może on natomiast generować konieczność remontu bądź ukrycia instalacji w korytkach, które – choć niezbyt estetycznie – nie wpływają negatywnie na wydajność chłodzenia pomieszczeń.