W mieszkaniach w bloku często dochodzi do nadmiernego wzrostu temperatury w okresie letnim. Jest to związane z nieodpowiednią izolacją termiczną oraz wystawieniem na działanie silnego promieniowania słonecznego. Wyjściem z takiej sytuacji może być montaż klimatyzacji, która już od pierwszego dnia użytkowania znacząco poprawi mikroklimat w pomieszczeniach. Musimy przy tym pamiętać, że inny klimatyzator sprawdzi się w małej kawalerce czy kilkusetmetrowym domu, a inny – w standardowym mieszkaniu o powierzchni 70 m2. Na co zatem warto zwrócić uwagę, dobierając system chłodzący do lokalu o takim metrażu?
O czym pamiętać, wybierając klimatyzator do mieszkania 70 m2?
Zakup klimatyzacji domowej to decyzja, która powinna być starannie przemyślana. Dzięki temu zyskamy pewność, że instalacja będzie działać z optymalną wydajnością, a zarazem nie przyczyni się do znacznego wzrostu wysokości rachunków za energię elektryczną. Na rynku dostępne są niezwykle zróżnicowane urządzenia, co pozwala na łatwy dobór modelu dopasowanego nie tylko do potrzeb przyszłych użytkowników czy parametrów budynku, ale również budżetu przeznaczonego na realizację inwestycji.
Jak wybrać idealny klimatyzator ścienny lub konsolowy do mieszkania 70 m2? Przede wszystkim niezbędne jest prawidłowe dopasowanie jego mocy do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracować. Zwróćmy uwagę na klasę energetyczną, informującą o energooszczędności sprzętu, a także prostotę i intuicyjność jego obsługi. Być może przydadzą nam się także dodatkowe funkcjonalności, takie jak możliwość ogrzewania wnętrza, oczyszczania powietrza czy wbudowane czujniki ruchu, optymalizujące pracę urządzenia w zależności od obecności osób w pobliżu.
Klimatyzacja split czy multisplit – co sprawdzi się lepiej w mieszkaniu 70 m2?
W mieszkaniu o metrażu 70 m2 można z powodzeniem zamontować zarówno klimatyzator split, jak i multisplit. Rodzaj zastosowanego systemu zależy wyłącznie od preferencji domowników i ich możliwości finansowych. Choć koszt wykonania rozbudowanej instalacji multisplit jest większy, pozwoli ona na równomierny rozkład temperatury we wszystkich pomieszczeniach – przekładając się na zadowolenie użytkowników. Jeżeli natomiast zależy nam na schłodzeniu tylko wybranych fragmentów mieszkania, np. salonu z kuchnią, wystarczające może okazać się zastosowanie mniej skomplikowanego układu typu split.
Jaka powinna być moc klimatyzatora do mieszkania 70 m2?
Moc urządzenia chłodzącego do mieszkania 70 m2 to jeden spośród najbardziej istotnych kryteriów podczas projektowania instalacji. Prawidłowo dopasowana sprawia, że klimatyzator pracuje z optymalną wydajnością – nie generując nadmiernych rachunków za prąd, a zarazem cechując się wydłużoną żywotnością. W przypadku mieszkań o standardowej wysokości około 2,4 m możemy przyjąć, że na każdy metr kwadratowy powierzchni wymagającej schłodzenia powinno przypadać 100 W mocy urządzenia. Oznacza to, że w lokalu 70 m2 należy zastosować klimatyzator 7 kW. Nieco inaczej wygląda sytuacja w mieszkaniach o wysoko położonym suficie – np. z antresolą. Wtedy najlepiej dobrać wartość do kubatury wnętrza – na każdy metr sześcienny dopasowując moc na poziomie 40 W.
Określając optymalną moc klimatyzatora do mieszkania 70 m2, musimy brać pod uwagę nie tylko sam metraż. Istotne będzie również położenie lokalu względem stron świata, a w konsekwencji – jego nasłonecznienie. W pomieszczeniach wyposażonych w duże przeszklenia skierowane ku południu, niezbędne będzie zastosowanie nieco większej mocy urządzenia, niż we wnętrzach o wystawie północnej, posiadających mniejsze okna. Jeżeli mamy wątpliwości odnośnie doboru klimatyzatora, najlepiej będzie skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą w dopasowaniu optymalnego rozwiązania.
Klimatyzacja do mieszkania 70 m2 dla oszczędnych
Osoby zainteresowane posiadaniem klimatyzacji – a zarazem obawiające się kosztów z nią związanych – powinny koniecznie zwrócić uwagę na parametr, jakim jest klasa efektywności energetycznej urządzenia. Wybierając modele oznaczane przed marcem 2021 jako A+++, a obecnie – jako C, możemy liczyć na wysoką energooszczędność klimatyzatora, wpływającą na obniżony pobór prądu.
Jeszcze dokładniej zużycie energii opisuje wskaźnik SEER oraz SCOP, informujące o stosunku uzyskanej mocy chłodniczej lub grzewczej do pobieranej mocy elektrycznej. Klimatyzatory o wysokim współczynniku SEER i SCOP eksploatowane w mieszkaniu potrafią zużyć nawet kilkaset kW mniej w skali roku, umożliwiając wyjątkowo ekonomiczną eksploatację – zarówno w cieplejszym, jak i chłodniejszym sezonie.
Ciekawym rozwiązaniem będzie także klimatyzacja inwerterowa do mieszkania 70 m2. Wykorzystuje ona technologię, która pozwala na szybkie schłodzenie pomieszczenia oraz łatwiejsze podtrzymanie wybranej temperatury. Jednocześnie jest wyjątkowo energooszczędna – zużywając nawet o 70 % prądu mniej, a w konsekwencji – pozwalając na poczynienie sporych oszczędności. Dzięki temu doskonale sprawdza się nie tylko w domach prywatnych, ale również jako klimatyzacja do firmy czy biura.
Nawet w mieszkaniu w bloku można zamontować energooszczędną i wydajną klimatyzację. Aby jej działanie było w pełni satysfakcjonujące dla użytkowników oraz nie wiązało się ze znaczącym wzrostem wysokości rachunków za prąd, warto poświęcić nieco czasu na dobór odpowiedniego rozwiązania. Pomogą w tym także nasi doświadczeni specjaliści, którzy na co dzień przygotowują nawet najbardziej wymagające projekty instalacji chłodzących oraz wcielają je w życie tak w budynkach mieszkalnych, jak i firmowych.