Wentylacja mechaniczna jest instalacją, która oferuje liczne zalety. Korzystanie z niej pozwala znacząco poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, a w przypadku układu z rekuperatorem – także ograniczyć wysokość rachunków za ogrzewanie. Osoby zainteresowane montażem wentylacji do biura, domu lub firmy, niejednokrotnie zastanawiają się, jak zbudowany jest taki system. O tym, jakie są jego najważniejsze elementy, można przeczytać poniżej.
Centrala wentylacyjna
Sercem instalacji jest centrala wentylacyjna, czyli niewielka, metalowa lub plastikowa skrzynka, opcjonalnie wyposażona w rekuperator. Jej podstawowym zadaniem jest wymiana powietrza oraz jego obróbka – oczyszczanie, osuszanie lub nawilżanie, natomiast w opcji z rekuperatorem – także ogrzewanie. Może ona generować pewien niewielki hałas, stąd zalecane jest jej zlokalizowanie w rejonie części gospodarczej obiektu, w piwnicy lub na poddaszu.
Czerpnia i wyrzutnia
Czerpnia oraz wyrzutnia to niewielkie, najczęściej metalowe elementy, wyposażone w kratki zapobiegające przypadkowemu przedostawaniu się mniejszych zwierząt i ptactwa do wnętrza układu. Czerpnia służy do pobierania czystego powietrza z zewnątrz, natomiast wyrzutnia – do usuwania już zużytego poza budynek. Zazwyczaj są one zlokalizowane na ścianach zewnętrznych lub dachu obiektu, w określonej odległości od jego otworów okiennych i drzwiowych.
Kanały wentylacyjne
Aby możliwe było usuwanie zużytego i dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń, niezbędne będą kanały wentylacyjne. Dzielą się one na sztywne i elastyczne, a ich średnica różni się w zależności od planowanej ilości przepływającego przez nie powietrza. Najlepiej rozprowadzać je na poddaszu jeszcze na etapie budowy, niemniej możliwe jest także ich zamontowanie w już użytkowanym obiekcie.
Anemostaty
Końcowym elementem wentylacji do domu i firmy są anemostaty. Zależnie od ich roli, dzielimy je na nawiewne i wywiewne. Te pierwsze, czyli nawiewniki, najczęściej są zlokalizowane w sypialniach, salonie i gabinecie. Drugie natomiast, czyli wywiewniki, zazwyczaj znajdują się w kuchni, łazience, garderobie czy pomieszczeniu gospodarczym. Są one łatwe do wyregulowania, dzięki czemu umożliwiają precyzyjne sterowanie ilością przepływającego powietrza.
Choć budowa wentylacji mechanicznej może wydawać się z pozoru prosta, jej montaż warto zawsze powierzać specjalistom. Dzięki temu zyskamy pewność, że moc instalacji będzie doskonale dopasowana do indywidualnych warunków w obiekcie, a jej działanie będzie w pełni wydajne i ekonomiczne.