Wraz z nadchodzącym gorącym sezonem wiele osób zastanawia się nad metodami skutecznego obniżenia temperatury w pomieszczeniach. Część spośród nich skłania się ku klimatyzacji – która świetnie sprawdza się podczas lata, inni natomiast – ku montażowi rekuperacji, obniżającej zimą rachunki za ogrzewanie. Oba te rozwiązania różnią się budową i zasadą działania, posiadając zarówno zalety, jak i wady. Które spośród nich lepiej wybrać?
Klimatyzacja – funkcjonalność i zasada działania
Klimatyzator typu split lub multisplit to urządzenie służące do obniżenia temperatury w pomieszczeniu poprzez schłodzenie obecnego w nim powietrza. Nie zostaje ono wymienione na nowe, lecz zwracane jest z powrotem do wnętrza po zmniejszeniu temperatury i usunięciu nadmiaru wilgoci. Taką instalację można zastosować zarówno w starych, jak i nowo powstających obiektach, bez względu na stopień ich termoizolacyjności.
Na jakiej zasadzie działa klimatyzacja? Powietrze pobrane z pomieszczenia zostaje przetransportowane do parownika, gdzie ulega ochłodzeniu i wykropleniu wilgoci. Czynnik chłodniczy pobierający ciepło przekazuje je do skraplacza, skąd zostaje ono usunięte na zewnątrz budynku lub do sieci sanitarnej. Schłodzone i oczyszczone powietrze, którego przepływ jest determinowany pracą sprężarki i wentylatorów, trafia z powrotem do mieszkania.
Rekuperacja – zastosowanie i sposób działania
Praca wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła polega na wymianie we wnętrzu budynku powietrza oraz odebraniu z niego energii. Dzięki usunięciu starego i dostarczeniu świeżego powietrza, w pomieszczeniach znajduje się więcej tlenu oraz mniej dwutlenku węgla, a w konsekwencji ich mieszkańcy lepiej się czują. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest brak marnowania energii cieplnej, która może zostać ponownie użyta do ogrzania budynku. Rekuperacja – podobnie jak klimatyzacja do domu – pozwala na staranne filtrowanie powietrza, usuwając z niego kurz, alergeny i drobnoustroje. Najlepiej sprawdza się ona w nowoczesnych obiektach z solidną warstwą ocieplenia, które spełniają warunki energooszczędności lub pasywności.
Jak działa rekuperacja? Jej praca oparta jest o wymienniki ciepła, podgrzewające zimne powietrze pobrane z zewnątrz. Wzrost jego temperatury jest możliwy dzięki strumieniowi rozgrzanego powietrza z wnętrza budynku, które oddaje swoją energię cieplną. Po ogrzaniu, już ciepłe i świeże zostaje przekazane do mieszkania.
Klimatyzator czy rekuperator – który wybrać?
Wiele osób ma spory dylemat podczas wyboru dodatkowych rozwiązań do domu lub firmy. Zarówno klimatyzacja, jak i rekuperacja mają na celu zapewnienie optymalnej jakości powietrza we wnętrzach. Choć ich praca i budowa nieco się różnią, są one chętnie stosowane w wielu budynkach, z których korzystają osoby świadome roli czystego powietrza o komfortowej temperaturze. Jeśli zależy nam przede wszystkim na schłodzeniu pomieszczeń w letnim sezonie, nasze potrzeby doskonale spełni wysokiej klasy klimatyzator renomowanego producenta. Jeżeli jednak chcemy przez cały rok cieszyć się świeżym mikroklimatem oraz ograniczyć rachunki za ogrzewanie, z pomocą przyjdzie nam wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Które rozwiązanie wybierzemy – zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb i możliwości finansowych, a także warunków konstrukcyjnych w budynku.
Klimatyzacja i rekuperacja to nowoczesne systemy, które poprawią nasz komfort korzystania z wnętrza. Niezależnie od tego, który z nich zdecydujemy się zastosować – pamiętajmy o zatrudnieniu wykwalifikowanej firmy montażowej i systematycznych przeglądach instalacji. Jedynie czyste i sprawne, zapewnią nam optymalną wydajność oraz energooszczędną pracę, pozytywnie wpływając na nasze zdrowie i samopoczucie.