Budując nowy dom lub remontując już użytkowany, chcemy czuć się w nim jak najbardziej komfortowo. Jednocześnie wiele osób w trakcie pobytu we wnętrzach cierpi z powodu pogorszonego samopoczucia, wywołanego nieodpowiednią temperaturą i poziomem wilgotności, zaduchem czy grzybem rozwijającym się na ścianach. Przyczyną takich niedogodności bardzo często jest niesprawny system odpowiedzialny za obieg powietrza w pomieszczeniach. Dlaczego prawidłowa wentylacja w domu jest tak ważna?
Przyczyny niedostatecznej wentylacji wnętrz
W Polsce zdecydowana większość domów jest wyposażona w wentylację grawitacyjną. Wykorzystuje ona naturalną siłę wyporu związaną z różnicą temperatur w budynku i na zewnątrz. Praca takiego układu jest w znacznej mierze determinowana przez warunki pogodowe. Gdy wewnątrz i poza obiektem panuje zbliżona temperatura, wydajność systemu może spaść niemal do zera. Podobna sytuacja może mieć miejsce w okresie zimowym, gdy uszczelniamy okna i nawiewniki w obawie przed wychłodzeniem wnętrz, a w konsekwencji – odcinamy dopływ powietrza niezbędnego do funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej. Brak sprawnego obiegu powietrza powoduje, że we wnętrzach zaczyna wzrastać wilgotność i poziom zanieczyszczeń, prowadzące do wielu negatywnych następstw.
Skutki niewłaściwej pracy wentylacji w domu
Osoby przebywające w niewystarczająco wentylowanych pomieszczeniach bardzo często odczuwają dyskomfort, utrudniający im codzienne funkcjonowanie. Taki wydłużający się stan może również negatywnie wpływać na ich zdrowie. W konsekwencji u domowników mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, przemęczenie i rozdrażnienie oraz problemy z koncentracją. Mogą być oni bardziej podatni na infekcje górnych dróg oddechowych oraz nieprzyjemne drapanie w gardle, powodujące kaszel. Ponadto obecne w powietrzu zanieczyszczenia mogą doprowadzić do pojawienia się lub zaostrzenia objawów alergii i astmy. Brak optymalnej wentylacji w domu wykazuje również szkodliwy wpływ na sam budynek. Skraplająca się na oknach i ścianach para wodna prowadzi do zawilgocenia powierzchni, zwiększający ryzyko rozwoju chorobotwórczych grzybów i pleśni. Nierzadko pogarsza ona również izolacyjność przegród zewnętrznych, sprawiając, że w mieszkaniu trudno utrzymać pożądaną temperaturę, a koszty jego ogrzewania wzrastają. Istnieje jednak metoda, która pozwoli w łatwy sposób wyeliminować wszelkie niedogodności, związane z brakiem odpowiedniego obiegu powietrza w budynku. Jest nią montaż wentylacji – efektywnej przez cały rok, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.
Jak zadbać o prawidłową wentylację w mieszkaniu?
Jeżeli chcemy, by w naszym mieszkaniu przez okrągły rok panowały optymalne warunki, zdecydujmy się na zamontowanie sprawnie działającej wentylacji. Zależnie od naszych potrzeb, możemy zdecydować się na wersję hybrydową lub mechaniczną – wywiewną, nawiewno-wywiewną bądź z odzyskiem ciepła. Pierwsze rozwiązanie jest oparte o układ grawitacyjny, wspomagany zasilaną elektrycznie nasadą kominową. Wentylacja mechaniczna natomiast funkcjonuje dzięki pracy wentylatorów, które mogą odprowadzać i doprowadzać powietrze do wnętrz. W przypadku rekuperacji, dodatkowo będziemy mogli wykorzystać odzyskane ciepło do ponownego ogrzewania pomieszczeń. W konsekwencji w naszym domu zapanuje zdrowy mikroklimat, bez względu na aktualne warunki pogodowe na zewnątrz.
Jeżeli interesuje nas profesjonalny montaż oraz późniejszy serwis wentylacji, obsługę systemu powinniśmy powierzyć specjalistom. Tylko wtedy zyskamy pewność, że nasza instalacja zostanie prawidłowo zaprojektowana, wykonana i konserwowana, cechując się optymalną wydajnością, energooszczędnością i wydłużoną żywotnością.